Menü Kapat

Flutter’da Toast Mesaj Kullanımı (VS Code)

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere Flutter’da Toast mesajı göstermeyi anlatacağım. Toast mesajı belirli bir işlem sonucu bilgilendirme yapan kısa süreli mesajlardır. Genellikle en altta (bottom) gösterilir. Flutter’da Android deki gibi direk toast mesajı ekleyemiyoruz. Bunun için geliştiriciler tarafından yazılmış packagelerden birini kullanmak gerekiyor.

Öncelikle https://pub.dev/flutter/packages adresine giderek arama bölümüne “toast” yazınız. Burada birden fazla package gelecektir. Siz içlerinden en yüksek beğeni ve popülariteye sahip olanı seçiniz. Ben fluttertoast olanı seçtim.

İsmine tıkladıktan sonra muhtemelen nasıl kullanılacağına ait bir doküman paylaşmışlardır. Burada da anlatmak adına öncelikle package’ı kullanmak için verdikleri satırı pupspec.yaml dosyasındaki “dependencies” kısmına yapıştırıp ardından “Get Packages” butonuna tıklayalım.

Daha sonra çalışma sayfamızın başına sayfada verilen import satırını yapıştıralım.

import 'package:fluttertoast/fluttertoast.dart';

Artık toast mesajı için package’ı flutter’a entegre etmiş bulunuyoruz. Yine sitede package için paylaşılan kodu alıp kullanabiliriz. Kodu buton yada listview gibi nesnelerimizin onPressed veya onTap olaylarına yazıp sonucu görebiliriz. Örnek kod ve ekran çıktısı aşağıdaki gibidir.

Fluttertoast.showToast(
          msg: "merhaba",
          toastLength: Toast.LENGTH_SHORT,
          gravity: ToastGravity.BOTTOM,
          timeInSecForIosWeb: 1,
          backgroundColor: Colors.red,
          textColor: Colors.white,
          fontSize: 16.0
         );

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir