Menü Kapat

Rastgele 100 Sayı Ekleme ve Bu Sayıları Toplama Uygulaması Yapımı

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda C#’da bir listbox içine 0 ile 1000 arasında rastgele 100 sayı ekleyip bu sayıların toplamının nasıl bulunacağını anlatacağım. Öncelikle Visual Studio programını açalım ve aşağıdaki formu tasarlayalım.

İlk butona bastığımızda listbox içine 0-1000 arasında rastgele 100 sayı eklenecek. Bu işlemi for döngüsüyle yapacağız. O zaman butona çift tıklayalım ve aşağıdaki kodları yazalım.

      int i;
      Random r = new Random();
      for (i = 1; i <= 100; i++)
      {
        listBox1.Items.Add(r.Next(1000).ToString());
      }

Koddaki r.Next(1000) ifadesi 0-1000 arasında rastgele bir sayı üretir. ToString() metodu ise onu stringe çevirir. for döngüsün1’den 100’e kadar çalışacak şekilde ayarlandığından bu kod 100 defa çalışıp listbox’a 100 tane rastgele sayı ekler.

Ardından ikinci butonumuza bastığımızda listbox içine eklenen rastgele 100 sayıyı toplayıp, toplam sonuç MessageBox’da gösterilecek. Bu işlemi ise foreach döngüsüyle yapacağız. Butona çift tıklayalım ve aşağıdaki kodları yazalım.

      int toplam = 0;
      foreach (string i in listBox1.Items)
      {
        toplam += int.Parse(i);
      }
      MessageBox.Show(toplam.ToString());

listBox1.Items liste içindeki elemanlara erişebileceğimiz bir koddur. Koddaki foreach döngüsü listBox1.Items içindeki bütün elemanlara sırayla erişecektir. Döngünün her adımında listenin bir elemanı döngü değişkeni olan i’ye alınacak ve toplam +=int.Parse(i) satırı o elemanı toplama ekleyecektir.

Uygulamamız bu kadar arkadaşlar. Bu uygulamada for ve foreach döngülerinin mantığını ve nasıl kullanılacağını öğrendik. Sonraki yazılarımda görüşmek dileğiyle, iyi kodlamalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir