Menü Kapat

Bilgisayarın IP Adresi Nasıl Bulunur?

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere bir bilgisayarın ip adresinin nasıl bulunacağından bahsedeceğim. Herhangi bir sebepten ötürü bilgisayarınızın ip adresine ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunu öğrenmenin birkaç yolu var. Şimdi ben bu yolları burada tek tek anlatacağım.

1.Yol

Öncelikle komut istemcisi yoluyla ip adresini öğrenme işleminden bahsedeceğim. Başlat menüsüne tıklayalım ve arama kısmına “komut istemi” yazalım. Gelen uygulama simgesine tıklayalım. Açılan siyah komut istemi penceresinde imlecin olduğu yere “ipconfig” yazalım ve enter tuşuna basalım. İşlem bu kadar arkadaşlar komut istemi ekranından ip adresinizi görebilirsiniz.

2.Yol

İkinci yol olarak görev yöneticisinden ip adresini bulmayı göstereceğim. Görev yöneticisini birkaç farklı yol ile açabilirsiniz. İster “görev çubuğuna” sağ tıklayıp ardından “Görev Çubuğu” deyin. İster klavyeden “Ctrl+Shift+Esc” tuş kombinasyonunu ya da “Ctrl+Alt+Delete” tuş kombinasyonunu kullanarak görev yöneticisini açın. Görev yöneticisini açtıktan sonra üst menülerden “Performans” sekmesine tıklayın. Daha sonra sol menülerden “Ethernet” e tıklayın. Artık ip adresinizi görebilirsiniz.

3.Yol

Bir diğer yol olarak Denetim Masasını kullanarak ip adresini bulacağız. Başlat menüsünden Denetim Masasını açalım. “Ağ ve İnternet” kısmına tıklayalım.

Ardından “Ağ ve Paylaşım Merkezi” ne tıklayalım. Orta kısımda yer alan Bağlantılar kısmından “Ethernet” e tıklayalım.

Açılan Ethernet Durumu penceresinden “Ayrıntılar” a tıklayalım.

Ağ Bağlantısı Ayrıntıları penceresinden ip adresinizi görebilirsiniz.

4.Yol

Başlat menüsüne “Sistem Bilgisi” yazalım ve gelen uygulama simgesine tıklayalım. Açılan pencerede sol tarafta yer alan “Bileşenler” menüsünün yanındaki artı(+) işaretine tıklayalım. Ardından açılan kısımda yer alan “Ağ” menüsünün başındaki artı işaretine tıklayalım. Ve Ağ menüsünün altındaki “Bağdaştırıcı” butonuna tıklayalım. Orta kısımdan ip adresini görebilirsiniz.

Bu yazım bu kadar arkadaşlar. Sonraki yazılarımda görüşmek dileğiyle, kendinize iyi bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir