Menü Kapat

Word’de Tablolar Dizini ve Şekiller Dizini Ekleme

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda özellikle tezlerde çokça kullanılan tablolar dizini ve şekiller dizini ekleme işleminden bahsedeceğim. Tezimizi tamamen yazıp, şekillerin ve tabloların hepsini ekledikten sonra bu işlemi yapmalıyız. Zaten öyle zor bir şey değil, aksine çok kolay. İsterseniz hemen işlem adımlarına geçelim.

İşlem Adımları

1- İlk önce hangi tablo ya da şekli ekleyeceksek onun üzerine gelip seçelim. Üst menülerden sırasıyla Başvurular/Resim Yazısı Ekle diyelim.

2- Açılan pencereden öncelikle “Etiket” kısmından tablo ya da şekil seçiyoruz. Eğer aradıklarımız yoksa yeni etiket tanımlayabiliriz. Ardından “Resim Yazısı” kısmından tablo ya da şeklin adı neyse onu giriyoruz. (Ben önce tablo için işlem yapıyorum)

3- İkinci adımda yaptığım işlemi tüm tablolar için tekrarlayalım.

4- Şekiller için ise “Etiket” kısmından “Şekil” seçelim.

5- Yine “Resim Yazısı” kısmından şekillerin ismini girelim. Bu kısım bu kadar.

6- Tablolar dizini veya şekiller dizini ekleyeceğimiz sayfaya gelip imleç ile tıklayalım.

7- Yine üst menülerden sırasıyla Başvurular/Şekiller Tablosu Ekle yolunu takip edelim.

8- Açılan pencereden “Resim Yazısı Etiketi” kısmından ne ekleyeceksek onu seçip “Tamam” butonuna tıklayalım.

Tüm işlemler bu kadar arkadaşlar. Yapmış olduğum küçük bir örneği de sizinle paylaşıyorum. Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

Örnek çalışma dosyasını indirmek için tıklayınız.

4 Comments

 1. Umut

  Merhaba farklı alt başlıklarım var ve ayrı etiketler oluşturmam gerekiyor Şekil 1.1 ve Şekil 2.3 gibi örneğin. Şekiller tablosu ekle dediğim zaman sadece bir etiket üzerinden yapılabiliyor ve sonuç olarak iki ayrı tablo oluşuyor ve aralarındaki boşluk da silinmiyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim mailden ya da buradan dönüş yaparsanız çok sevinirim.

  Teşekkürler

  • admin

   Merhaba, “resim yazısı ekle” deyip açılan pencerede “numaralandır” butonuna basınca gelen kısımdan “bölüm numarası ekle” seçeneğinin aktif edilmesi gerekiyor. Bu seçeneği aktif edip oradan bir iki küçük ayar var onları yaptıktan sonra sanırım dediğiniz şekil 2.1, 3.5 gibi ifadeleri yapabilirsiniz. Tabi bunun için her bir bölümünüzün başlık olarak belirtilmiş ve bölüm numaralarının verilmiş olması gerekiyor.

 2. Ömür

  merhaba, benim tablonun adını “Tablo IV.2” şeklinde yazmam gerekiyor. Yani bölümün numarası Romen rakamı olacak tablo 1.2 şeklinde görünüyor yaptıklarım. Bunu nasıl yapabilirim?

  • admin

   Merhaba, öncelikle bölümlerinizin numaralandırmasını roma rakamları olacak şekilde ayarlayın. Ardından tablo ekleyeceğiniz bölümün altında yer alan tablo/tablolar için “Başvurular” menüsünden “Resim Yazısı Ekle” butonuna tıklayın. Açılan küçük pencereden “Numaralandır” butonuna tıklayarak biçim kısmını 1,2,3,… olarak seçip “Bölüm numarası ekle” kutucuğunu aktif ediniz. Bu şekilde belirtmiş olduğunuz yapıyı elde edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir