Menü Kapat

SQL Server “Saving changes is not permitted” Hatası ve Çözümü

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda sizlere SQL Server programında karşılaşılan “Saving changes is not permitted” hatasının çözümünden bahsedeceğim. Programı açtınız veritabanınızı ve tablolarınızı oluşturdunuz kaydettiniz. Daha sonra bu tablolar üzerinde herhangi bir alanının veri tipini değiştirmek veya başka bir değişiklik yapmak istediğinizde muhtemelen aşağıdaki hatayı alacaksınızdır;

“Saving changes is not permitted. The changes you have made require the following tables to be dropped and re-created. You have either made changes to a table that can’t be re-created or enabled the option Prevent saving changes that require the tables to be re-created.”

Eğer çözümü bilmiyorsanız mümkün değil değişiklik yapamazsınız. Anca yeni bir tablo oluşturup bu tablodaki alanları oraya kopyalar öyle değişikliğinizi uygulayabilirsiniz. Hata büyük ama çözümü küçük 🙂 Şimdi problemin çözümüne geçelim:

Çözüm

1- SQL Server programımızın üst menülerinde yer alan “Tools” sekmesine tıklayalım. Ardından açılan menüden “Options” seçeneğine tıklayalım. Karşımıza Options penceresi gelecek.

2- Sol tarafta yer alan menülerden “Designers” a tıklayalım. Orta kısımda yer alan “Prevent saving changes that require table re-creation” seçeneğinin tikini kaldırdığımızda sorun ortadan kalkacaktır.

Çözüm bu kadar arkadaşlar. Sonraki yazılarımda görüşmek dileğiyle, kendinize iyi bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir