Menü Kapat

WAMP Server Simgesini Yeşil Yapma

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere Wamp Server programının simgesinin turuncudan yeşile nasıl döndürüleceğini anlatacağım. Wamp Server bilgisayarımızı bir sunucu haline getirip dosyalarımızı web ortamına atmadan localhost üzerinden test etme imkanı sunuyor. Haliyle web geliştiricilerinin vazgeçemediği programlardan biridir. Ama bu programı kuranların kurduktan sonra karşılaştığı bir sorun vardır: Simgesinin turuncuda takılı kalması, yeşile dönmemesi. Wamp Server programını kuran hemen hemen herkesin bu sorunla karşılaştığını düşünüyorum. Çünkü Wamp Server genellikle bilgisayarımızdaki 80 portunu kullanıyor. 80 portunu da IIS, Skype gibi programlar kullandığı için çakışma oluyor ve simge turuncudan yeşile dönmüyor. Ben şahsen bilgisayarıma ne zaman bu programı kursam hepsinde simge turuncuda takılı kaldı, yeşile dönmedi. Her defasında port değiştirerek bu sorunu çözdüm. İşte bu yazımda Wamp Server için port değiştirmeyi anlatacağım.

WAMP Server Port Değiştirme

1- Wamp Server da port değiştirme olayı çok basit. Programı bilgisayarınıza kurduktan sonra bilgisayarınızın sağ alt tarafındaki Wamp Server simgesine bir kere tıklayın. Ardından “Apache” yazısının üstüne gelin ve açılan menüden “httpd.conf” yazısına tıklayın.

Wamp Server / Apache / httpd.conf

2- Açılan dosyada Ctrl+F yardımıyla “80” yazıp aratın. Aşağıdaki gibi satırların gelmiş olması lazım.

#Listen 12.34.56.78:80
Listen 0.0.0.0:80
Listen [::0]:80

Bunların biraz altında aşağıdaki gibi bir tane daha 80 li ifade olması gerekiyor.

ServerName localhost:80

3- Burada sadece 80 yazan her yeri başka bir numara ile değiştirin. Ben 81 yaptım hepsini. Örneğin;

“Listen 0.0.0.0:80” ifadesini “Listen 0.0.0.0:81” olarak değiştirin. Bunu diğer 80 yazan ifadeler için de uygulayın.

4- Son olarak sağ altta yer alan Wamp Server simgesine bir kere tıklayın ve “Restart All Services” deyin.

Tüm işlemler bu kadar arkadaşlar. Sizde de işe yarayacağını düşünüyorum. Tüm servisleri yeniden başlattıktan sonra simgenin yeşile dönmüş olması gerekiyor. Tarayıcıdan localhost’a girerken localhost:81 yazarak girmeyi unutmayın. Sonraki yazılarımda görüşmek dileğiyle, iyi çalışmalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir