Menü Kapat

C#’da TrackBar Kontrolü Kullanımı

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere C# form kontrollerinden biri olan TrackBar kontrolünden bahsedeceğim. TrackBar kontrolünün ne olduğundan, özelliklerinden bahsedip örnek bir uygulama yapacağız.

TrackBar Kontrolü Nedir?

TrackBar kontrolü aşina olduğumuz kaydırma çubuğuna çok benzemektedir. Temel olarak bir değeri ayarlamak, değiştirmek için kullanılabilir. Örneğin bu kontrol ile ses azaltıp çoğaltabilir, bir şeyin boyutunu artırıp azaltabiliriz. Bu kontrolün “Properties” penceresinde kullanacağız bazı ayarlar mevcut. Bunları kısaca açıklayacak olursak.

Value: TrackBar’ın varsayılan değerinin ayarlandığı yerdir.

TickStyle: TrackBar üzerindeki çizgilerin dizaynını değiştirdiğimiz yerdir.

 • None: Çizgi yok
 • Topleft: Çizgiler Üstte
 • BottomRight: Çizgiler altta
 • Both: Çizgiler üstte ve altta Orientation: TrackBar’ın yatay veya dikey olmasını istiyorsak bu özelliği kullanabiliriz.

Orientation: TrackBar’ın yatay veya dikey olmasını istiyorsak bu özelliği kullanabiliriz.

Örnek Uygulama

Şimdi arkadaşlar örnek uygulamamız için formumuza Toolbox’tan bir adet TrackBar ve bir adet pictureBox ekleyelim. Örneğimizde TrackBar’dan değeri değiştirince pictureBox içindeki resmin boyutunu değiştirmeyi amaçlıyoruz.

Ben TrackBar’ın max değerini 5 olarak ayarladım. Siz isterseniz daha farklı değer girebilirsiniz. Formumuza çift tıklayarak form load olayına pictureBox’ın SizeMode özelliğini StretchImage olarak ayarlayan kodu yazacağız. Bu şekilde PictureBox’ın boyununa göre içine eklediğimiz resmin boyutu da değişecektir. Kodlarımıza geçelim;

private void Form1_Load(object sender, EventArgs e)
    {
      pictureBox1.SizeMode = PictureBoxSizeMode.StretchImage;
      trackBar1.Value = 0;
    }

Aynı zamanda TrackBar’ın varsayılan başlangıç değerini sıfıra da eşitlemiş olduk. Şimdi de TrackBar Scroll olayına ise aşağıdaki kodlarımızı yazalım.

private void trackBar1_Scroll(object sender, EventArgs e)
    {
      double[] degerler={0.5, 1, 1.5, 2, 2.5};
      pictureBox1.Width = (int)(pictureBox1.Image.Width * degerler[trackBar1.Value]);
      pictureBox1.Height = (int)(pictureBox1.Image.Height * degerler[trackBar1.Value]);
    }

Çıktımız aşağıdaki resimlerdeki gibi olacaktır.

Arkadaşlar gördüğünüz gibi basit bir TrackBar kontrolü örneği yaptık. Sizler bunu daha farklı çalışmalarda farklı türevlerini yapabilirsiniz. Bir sonraki yazılarımda görüşmek dileğiyle, kendinize iyi bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir