Menü Kapat

Sql Server Update ve Delete Komutları Kullanımı

Update

Sql Server da oluşturduğumuz tablolar üzerinde değişiklik yapabiliriz. Bunun için update komutunu kullanırız. Update komutu bir şarta bağlı olarak çalışır. Eğer şart ifadesi yazmazsak yapılan değişiklik tüm tablolar üzerinde geçerli olacaktır. Bundan dolayı eğer tüm kayıtlarımız için aynı değişikliği yapacaksak şart ifadesi yazmaya gerek yoktur. Sadece tek bir kayıt ya da belirli ifadeye göre güncelleme yapacaksak şart ifadesi kullanmamız gerekir. Şart ifadesi where komutuyla yazılır. Şimdi nasıl kullanıldığını görelim:

Daha önceden oluşturmuş olduğumuz tablo üzerinden gidelim. Adı “Ahmet Ali” olan kişinin memleketini güncelleyerek Erzurum yapalım.

update OgrenciListesi set Sehir='Erzurum' where Adi='Ahmet Ali'

Artık bu kişinin memleketini Erzurum olarak güncelledik. Eğer where’ den sonrasını yazmasaydık tüm kayıtların memleketi Erzurum olmuş olacaktı. Tablomuzun son hali:

Delete

Sql Server da eklediğimiz kayıtlardan birini ya da bir kaçını silmek isteyebiliriz. Bunun için deletekomutunu kullanırız. Bu konutu kullanırken bir şart ifadesi yazmayı kesinlikle unutmamalıyız. Çünkü şart ifadesini yazmazsak tüm kayıtlarımız silinir. Bu komutun kullanımı oldukça basittir. Şimdi bu komutun nasıl kullanıldığını görelim:

Daha önceden oluşturduğumuz adı “Ahmet Ali” olan kaydı silelim. Bunun için:

delete from OgrenciListesi where Adi='Ahmet Ali'

Artık bu kişiyi tablomuzdan sildik. Böyle bir kişi yok. Tablomuzun son hali aşağıdaki gibi olacaktır:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir