Menü Kapat

Adobe Flash Veri Tipleri

Boolean Veri Tipi

Merhaba arkadaşlar bu yazımda Flash’ta kullanılan veri tiplerinden bahsedeceğim.

Boolean veri tipi daha çok mantıksal işlemler için kullanılan veri tipidir. İçerisinde (Evet, Hayır), (Doğru, Yanlış), (1, 0) gibi mantıksal karşılaştırmayı yapabileceğimiz veriyi saklar.

Boolean veri tipinin alabileceği iki adet değer vardır. Bu değerler dışında herhangi bir değer alamaz. Bu değerler “True” ve “False”dir.

Geliştirdiğimiz uygulamanın içinde karşılaştırma gibi işlemler yapacaksak veri tipini Boolean yapmamız doğru bir karar olacaktır.

Örneğin;

var veritipi:Boolean=true; // Bu şeklide yazmamız programımızda doğru, evet ve rakamsal olarak 1 anlamına gelir.

var veritipi:Boolean=false; // Bu şekilde yazarsak programımızda yanlış, hayır ve 0(sıfır) anlamına gelir. Kısaca true yazdığımızda aldığı değerlerin zıddını false de alır.

Number, Int Ve Uint Veri Tipleri

Bilgisayarımızın hafızasında rakam saklamak istediğinizde Number, int veya uint veri tiplerinden bir tanesini kullanabiliriz. Hepsi rakam saklıyor ise niye üç tane? Üç tane olmasının sebebi alacağı değerlere göre değişiklik göstermeleridir.

Number veri tipi; aklımıza gelebilecek tüm rakamları pozitif, negatif veya ondalıklı sayıları hafızada tutabilen veri tipidir.

Int veri tipi; Number veri tipinden farklı olarak sadece pozitif ve negatif tamsayıları hafızada tutabilen veri tipidir.

Uint veri tipi; sadece pozitif tamsayıları hafızada tutabilen veri tipidir.

Örneğin;

var number:Number= -1.3; // Number: Pozitif, negatif ve ondalıklı sayılar
var number2:int= -1; // Int: Pozitif ve negatif tamsayılar
var number3:uint= 1; // Uint: Pozitif tamsayılar

Şöyle bir soru akla gelebilir: int yerine Number veri tipini kullanamaz mıydık? Kullanabilirdik ama gereksiz yer kaplayan bir işlem yapmış olurduk. Bu olayı şu örneğe benzetebiliriz; elimizde 1 lt su var biz bunu 1 lt kapasitesi olan int veri tipi yerine 2 lt kapasitesi olan Number veri tipine koyuyoruz. Sonuç olarak su Number veri tipine sığar ama 1 lt yer boş kalır gereksiz bir işlem yapmış oluruz.

String Veri Tipi

String veri tipi uygulama içerisinde düz metinleri barındıran veri tipidir. String veri tipinde bir değişken oluştururken metni çift tırnak içerisinde yazmaya dikkat etmemiz gerekir.

var metin:String="";       //boş
var metin:String="düzmetin";
trace(metin)      //output panelinde çıkacak sonuç=düzmetin

Null Veri Tipi

null veritipi değer olarak Türkçede boş anlamına gelir. Ama bu anlam çok da doğru bir anlam değildir,en yakın anlamı diyebiliriz. Null tam olarak boş anlamına gelmez, yapısı tamamlanmamış anlamına gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir