Menü Kapat

Adobe Flash Değişkenler

Değişken Nedir?

Değişken basit tanımıyla bizim belirlediğimiz isimlerle oluşturulmuş bilgisayar hafızasında yer kaplayan alanlardır. Bir değişken bir isim ve veri tipinden oluşmaktadır.

Değişken Tanımlamak

Flash ta number, string ,boolean vs. veri tiplerinden birini kullanarak değişkenler şu şekilde oluşturulur;

var x:Number=5;

Yukarıda görüldüğü gibi ismi x olan Number veri tipinde bir değişken tanımladık. Buradaki önemli noktalar, değişken tanımlarken  “var” ifadesi sonra oluşturacağımız değişkenin ismi, veri tipi ve son olarak noktalı virgül.

Number veri tipindeki x değişkenimizin değeri 5 tir bu değeri şu şekilde de verebilirdik:

var x:Number;
x=5;

Global ve Lokal Değişkenler

Değişkenler tanımlandıkları yerlere göre iki gruba ayrılırlar. Bunlar global ve lokal değişkenlerdir.

Bu değişkenleri kısaca açıklamak gerekirse;

Global değişkenler; daha somut ifadeyle diyelim ki bir keyframede bir değişken tanımladık. Bu değişken diğer keyframelerde veya layerlerda kullanılabiliyorsa bu değişken global değişkendir.

Eğer tanımladığımız değişken sadece tanımladığımız yerde ve biraz sonra örneğini göreceğiz süslü parentez içinde çalışıyorsa lokal değişkendir. Lokal değişkenleri her yerde kullanamıyoruz.

Şimdi bunların ayrı ayrı örneklerini görelim ve daha iyi anlayalım:

Aşağıdaki kodu çalışmanın ilk frame’ne yazalım. Bu değişken 10. Framede de 20. Framede de farketmez nerede isterseniz orada trace() ile çalıştırın sonucu verecektir.

Ama aşağıdaki kodu diyelim ilk frame yazdık. Buradaki trace() komutu sadece süslü parantez içinde çalışır. Diğer yerlerin hiçbirinde çalışmaz. İşte buna da lokal değişken denir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir