Menü Kapat

Adobe Flash Buton ve Movie Clip Yapımı

Merhaba arkadaşlar bu yazımda Flash ta çok kullanılan hatta olmazsa olmazlardan olan Movie Clip ve Buton yapımından bahsedeceğim. İlk olarak buton yapımını görelim:
Flash programını açıyoruz ve sahnemize buton olmasını istediğimiz şekli çiziyoruz.

Daha sonra şeklimizi seçiyoruz ve üstte bulunan menülerden sırasıyla “Modify > Convert to Symbol” ya da klavyemizden “F8” tuşuna basıyoruz. Karşımıza çıkan pencereden Buton’u seçiyoruz ve bir isim verip ardından tamam tuşuna basıyoruz.

Böylece sahnemize bir buton yapmış olduk. Butona çift tıklayıp içine girdiğimizde Up-Over-Down-Hit alanları görülür. Kısaca bunlardan bahsedeyim:

Up butonun normal hali, Over fare üstündeyken bulunduğu hali, Down basılı olduğundaki hali, Hit ise farenin üzerinde bulunduğu alandır. Yani diyelim ki buton en başta kırmızı bu Up halidir. Biz Over kısmını beyaz, Down kısmını siyah yaparsak butonun üstüne geldiğimizde beyaz, tıkladığımızda butonumuz siyah olur. İşte bu kadar.

Movie Clip’te aynı buton gibi yapılıyor. Movie Clip yapmak istediğimiz şekli seçiyoruz F8 tuşuna basıyoruz. Gelen pencereden Movie Clip’i seçiyoruz ve tamam tuşuna basıyoruz. Böylece sayfamıza bir Movie Clip eklemiş oluyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir